Vedik Astroloji ve Batı Astrolojisi Farkı

Aile Dizimi Ankara - Astroloji

Astrolojiyi takip edenler , günlük burç yorumunu takip etmekten doğum haritalarını ve bölünmüş çizelgeleri yorumlamaya ve mevsiminizin tüm hızını tahmin etmeye kadar, muhtemelen daha batılı unsurlara aşinasınız. Ancak astroloji tekil bir şey değildir ve Vedik astroloji veya Hint astrolojisi gibi yıldızların aydınlattığı başka sistemler de vardır. Vedik astroloji, Hindu astrolojisi olarak da bilinir ve batı astrolojisiyle daha fazla ilişkili olandan farklı bir zodyak sistemi kullanır. Burada, her biri hakkında daha derin bir anlayış sağlamaya yardımcı olmak için hem Vedik hem de batı astrolojisine bir göz atacağız. Astroloji pratiğinde iki ana tür vardır: tropikal astroloji olarak da bilinen Batı astrolojisi ve yıldız astrolojisi olarak da bilinen Vedik astroloji. Bu makale, iki gelenek arasındaki temel farklılıkları araştırıyor.

Vedik Astroloji İle Batı Astrolojisi Arasındaki Fark Nedir?

Vedik ve batı astrolojisi bazı benzerlikleri paylaşsa da, temel farklılıkları vardır. Her iki zodyak yaklaşımının nasıl farklı olduğunu anlayarak, belirli bir yıldız burcuna olan bağlılığın bir Vedik okumayla sarsılabileceğini görünce şaşırabilirsiniz. İki astrolojik sistem arasındaki temel farklara bir göz atalım:

  1. İşaretler

Batı astrolojisinde 12 zodyak işareti vardır ve Vedik astrolojide ayrıca 12 zodyak işareti vardır. Tarihler farklı olsa da her iki astrolojik sistem de aynı adları ve anlamları paylaşır. Dolayısıyla, batı astrolojisine göre uçarı ve eğlenceli bir İkizler burcuysanız, Vedik astrolojiye göre inatçı ama sevgi dolu bir Boğa’ya dönüştüğünüzü görebilirsiniz. Vedik astroloji, yükselen burcunuzun çok önemli olduğunu düşünürken, batı versiyonunda her şey güneş burcuyla ilgilidir.

  1. Takvim

Hem batı hem de Vedik astroloji tarafından kullanılan takvimler farklıdır. Batı astrolojisinde, her şeyi halletmek için işaret görevi gören dört mevsim ve tropikal takvimdir. Vedik astrolojide takvim, batı versiyonu için geçerli olan sabit yöntemden ziyade takımyıldızlara dayalı olarak gezegenlerin konumuna dikkat eden yıldız sistemini kullanır.

  1. Gezegenler

Batı astrolojisi güneşle daha fazla bağlantı kurarken, Vedik astrolojinin aya daha yakın olduğu kabul edilir. Bunun nedeni, batı astrolojisinin güneş sistemi etrafında haritalanması ve güneşin konumu ve hareketlerinden büyük ölçüde etkilenen mevsimlerle bağlantılı olmasıdır. Vedik astroloji, galaksinin diğer daha geniş yönlerini bir bütün olarak ele alır. Vedik astroloji ayrıca görünür gezegenleri ve onların ay düğümlerini (dünyanın etrafındaki yörünge noktaları olarak da bilinir) hesaba katarken, batı astrolojisi tüm büyük gezegenleri hesaplamalarına katacaktır.

  1. Evler

Batı ve Vedik astroloji sistemleri altındaki evlerin haritasını çıkarmak söz konusu olduğunda benzerlikler ve farklılıklar vardır. Astrolojinin her iki dalı da yükselen evin (doğumumuz sırasında doğuda yükselen zodyak) kim olduğumuzu tanımlamada önemli bir rol oynadığına inanır. Ancak bu yükselen evleri ölçmek arasındaki fark vardır. Bu evlerin batı ölçülerinde ilk evin boylamı esas alınır ve sonra her şey o noktadan haritalandırılır ve eşit olmayan bir şekilde bölünür. Vedik’te her ev, potansiyel olarak yükselen evinizin düşeceği yeri değiştiren eşit bir boyutta haritalanır.

  1. Doğum Tabloları

Doğum haritalarına gelince, her birini yönlendiren önemli farklılıklar vardır. Batı astrolojisinde doğum haritası, evlerin ve burçların saat yönünün tersine eşlendiği bir daireye dayanır. Vedik astrolojide doğum haritası farklı bir şekil alır ve bir daire yerine 12 farklı bölüme ayrılmış bir karedir.

Vedik Astroloji Neden Bu Kadar Farklı?

Vedik astroloji, tropikal zodyak yerine yıldız zodyakına dayandığı için batı astrolojisinden farklıdır. Bu, batı (tropikal) zodyak sabitken, Vedik zodyakın çok daha dinamik olduğu ve sonucu değiştiren takımyıldızlara dayalı olarak hesaplama yaptığı anlamına gelir.

Leave A Comment